Piątek, przedostatni dzień programu spędziliśmy „pod deszczowymi chmurami” w Dolinie Strążyskiej. Tutaj przewodnik tatrzański poprowadził nas wzdłuż czerwonego szlaku wiodącego na słynny szczyt Giewont, który dzisiaj niestety był niewidoczny. W trakcie spaceru zostaliśmy m.in. pouczeni, jak się zachować w sytuacji spotkania z niedźwiedziem, co Tatrach jest całkiem możliwe, ponieważ po polskiej stronie gór jest ich aż trzynaście. Za ostatnim podejściem wyłonił się przed nami Wodospad Siklawica, który oczarował nas swoim majestatycznym widokiem oraz kojącym szumem wody spadającej z wysokości 23 metrów. W drodze powrotnej towarzyszył nam już dość mocny deszcz, jednakże drobny dyskomfort przemoczonych ubrań zrekompensował nam kolejny punkt programu, jakim był spacer po Krupówkach oraz zakup regionalnych pamiątek.

Do Nowego Targu wróciliśmy przez urokliwą wieś Chochołów, gdzie dominuje zabudowa w klasycznym góralskim stylu.

Wieczorem odbył się punkt kulminacyjny programu czyli rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Człowiek i przyroda w obiektywie”. Komisja pod przewodnictwem pani dyrektor Dominiki Snakowskiej miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie wygrało zdjęcie Alicji Zarzyckiej za najlepszą perspektywę, drugie miejsce zajęła koleżanka z Radevormwald Lea Breidenbach za właściwe oddanie światła, natomiast zdjęcie Paula Wolffa, laureata trzeciej nagrody, ujęło oceniających swoją odmiennością. Były też i wyróżnienia. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie!

Następnie prowadzący sprawdzili poziom integracji grupy, organizując ciekawą zabawę aktywizującą. Dwoje uczestników – jeden z grupy gości, a drugi z gospodarzy – miało za zadanie po opuszczeniu zasłony szybko wypowiedzieć imię osoby siedzącej naprzeciwko. Przegrany musiał przejść na stronę przeciwną. Podczas zabawy nie obyło się bez napięcia i emocji, które – miejmy nadzieję – pomogły już na dobre utrwalić zapomniane imiona.

Na koniec została przeprowadzona ewaluacja, tzn. wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o dokonanie pisemnej oceny całego pobytu oraz jego poszczególnych elementów, m.in. co według nich było największą atrakcją, co by polepszyli lub jak będą utrzymywać kontakt. Ogólny wynik był dla organizatorów zadowalający.

Projekt współfinansowany przez Deutsch- Polnisches Jugendwerk oraz Miasto Nowy Targ