Biblioteka
Poniedziałek 8.00 – 15.00 |
Wtorek 8.00 – 14.00 |
Środa 8.00 – 15.00 |
Czwartek 8.00 – 14.00 |
Piątek 8.00 – 14.00 |
Projekt czytelniczy „Zakręceni na punkcie czytania”
W dniu 21 kwietnia odbyło się spotkanie z tzw „ciekawymi ludźmi” w ramach projektu czytelniczego „Zakręceni na punkcie czytania”.
Uczniowie klas trzecich gościli pana Marcina Kudasika oraz pana Andrzeja Budz. Panowie są animatorami kultury góralskiej i propagują tradycję i kulturę Podhala, Spisza i Orawy.
„Rozprawiali” o tradycjach, zwyczajach, obrzędach góralskich, prezentowali i grali na różnych instrumentach związanych z naszym regionem m.in na kozie góralskiej.
Czytali również opowiadania z książki „Góralska czytanka” napisanej w gwarze góralskiej.
Spotkanie przybliżyło nam bogactwo naszej podhalańskiej ziemi.
*****************************************************************************************************************************************************
Laureaci konkursu czytelniczego pt:”Legendy podhalańskie”
8 kwietnia w klasach trzecich odbył się konkurs czytelniczy pt:”Legendy podhalańskie’. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą, dotyczącą wybranych legendy związanych z naszym regionem. Konkurs odbył się na zasadzie rywalizacji pomiędzy dwiema drużynami z klas: 3a i 3b. Obie drużyny wykazały się dużą wiedzą i znajomością legend.
Laureatami konkursu zostali uczniowie z klasy 3b: Wawrzyniec Gregorio, Kamil Podraza, Mateusz Stokłosa. Gratulujemy!
Druga drużyna w składzie: Szymon Dzioboń, Piotr Guzik, Milena Jaskierska.
*******************************************************************************************************************************************************
Propozycja czytelnicza biblioteki na listopad.
„Niesamowite przygody Krysi Tuchowskiej nazywanej Dziewiątką. Przypadek sprawia, że odważna i przebojowa dwunastolatka wpada na trop międzynarodowej afery szpiegowskiej. Dziewczyna przeżywa niesamowitą wakacyjną przygodę swojego dotychczasowego życia. Wciela się w rolę detektywa i próbuje wyjaśnić tajemnicę zaginionego kapelusza wartego sto tysięcy.”
Biblioteka zachęca do wypożyczenia i przeczytania
tej niesamowitej książki.
***********************************************************************************************************************
i. Rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny z biblioteką i książkami. Klasa 2 a i zajęcia czytelnicze. Zachęcamy siebie wzajemnie do wypożyczenia ciekawej książki. Prezentujemy swoją ulubioną lekturę na forum klasy.
**************************************************************************************************************************
W dniach od 8 do 15 maja obchodzimy w całej Polsce Tydzień Bibliotek. W tym roku jest to XVIII edycja pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Program akcji jest tak dobrany, aby promować, czytelnictwo, biblioteki oraz zasoby znajdujące się w bibliotekach.
Ma na celu podkreślenie roli czytania i korzystania z bibliotek, poprawie jakości życia, edukacji i rozwoju zainteresowania książką szerokich kręgów społecznych.
Nasza szkolna biblioteka również włączy się do tej ogólnopolskiej akcji.
*********
W klasach I oraz w oddziale „O” planujemy przypomnieć sobie wszystkie bajki z dzieciństwa, które znamy oraz będziemy próbować odgadywać tytuły książek po ich okładkach. Następnie pani bibliotekarka będzie nam czytała fragment baśni, którą udało się odgadnąć.
W klasach II biblioteka zorganizuje konkurs plastyczny pt: „Moja ulubiona postać z bajki”. Uczniowie wybiorą jednego bohatera ze swoich bajek i przedstawią go w ciekawy, nietuzinkowy. plastyczny sposób. Technika dowolna.
W klasach III przeprowadzimy akcję majową „Wypożycz książkę na weekend”. Co tydzień w piątek, przez cały maj, uczniowie będą wypożyczali regularnie i systematycznie jedną książkę na weekend. W trakcie tygodnia będą o niej opowiadać swoim rówieśnikom, aby ich zachęcić do wypożyczenia danej książki.
Klasy IV – VIII zapraszamy do biblioteki na dyskusję o przeczytanych książkach oraz do wypożyczenia wybranej książki.
Życzmy sobie nawzajem, aby ten rok szkolny 2020\20201 był lepszy od poprzedniego.
W bieżącym roku szkolnym biblioteka planuje:
-utrzymać dobry poziom czytelnictwa w klasach początkowych, poprzez przybliżanie im treści książek, dyskusję na ich temat, kreowaniu różnych akcji związanych z czytaniem,
-wzmocnić czytelnictwo klas starszych poprzez kontrolę ilości przeczytanych książek w bibliotece, poprzez założenie przez uczniów dzienniczków czytelniczych, w których recenzować czytane samodzielnie książki,
-będzie przeprowadzona akcja „Czytamy głośno”, w której każdy uczeń będzie przedstawiał swoją ulubioną książkę i czytał na forum klasy najlepsze jej fragmenty,
-przy współpracy z nauczycielami i polonistami zostaną przeprowadzone test wiedzy ze znajomości lektur i książek.
***********************************************************************************************************************************
W poniedziałek 1 marca w klasie 2b odbyła się akcja czytelnicza, która miała za zadanie zachęcać dzieci do czytania.
Uczniowie mieli za zadanie przynieść z własnych domowych bibliotek swoje ulubione książki i prezentowali je na forum klasy. Każdy z nich krótko opowiedział o swojej książce, przedstawił fabułę i uzasadnił dlaczego ta książka jest mu bliska.
Następnie ze wszystkich przyniesionych książek utworzono wystawkę pt: Nasze ulubione książki”. W ten sposób uczniowie zapoznali się z różnymi tytułami i autorami książek dla dzieci.
Pod koniec lekcji czytano fragment książki pani Astrid Lindgren pt: „Dzieci z Bullerbyn”, który miał za zadanie zachęcić uczniów do sięgnięcia po tę książkę, która jest w zbiorach biblioteki szkolnej.
**********************************************************************************************************************************
17 lutego odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy pt: „Zaczarowana zagroda” związany z książką A. Cz. Centkiewiczów. Uczniowie klasy 2a musieli wykazać się wiedzą dotyczącą tej lektury.
Konkurs składał się z dwóch etapów:
I etap to rozwiązanie quizu, w którym trzeba było wybrać prawidłową odpowiedź spośród wielu wątków,
II etap dotyczył szczegółowych informacji o książce. Uczniowie odpowiadali na pytania testowe związane z wydarzeniami w książce.
W konkursie wzięło udział 10 uczniów.
Uczestnicy konkursu:
Piotr Guzik, Milena Jaskierska, Sebastian Jędrol, Krzysztof Kurnik, Maja Malinowska, Justyna Nawara, Oskar Pawlak, Bartłomiej Potoczak, Jakub Wawrzosek, Jakub Zięba.
Zwycięzcami okazali się:
I miejsce – Milena Jaskierska z wynikiem 12,5 punktów
II miejsce ex aequo: – Jakub Wawrzosek z wynikiem 12 punktów
Jakub Zięba z wynikiem 12 punktów
III miejsce ex aequo: – Oskar Pawlak z wynikiem 10,5 punktów
Krzysztof Kurnik z wynikiem 10,5 punkt
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Pozostałym wręczono słodkie upominki.
****************************************************************************************************************************************************
26 stycznia 2021r. odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy pt: „Dzieci z Bullerbyn” . Wzięło w nim udział 13 chętnych uczniów z klas trzecich.
Uczniowie odpowiadali na 25 pytań przygotowanych pytań, które były w formie testu. Dotyczyły one treści pierwszej części książki. Do zdobycia było 50 punktów.
Zwycięzcami okazali się:
I miejsce zdobyła Gabriela Nowak z klasy III b,
II miejsce zajęli ex aequo: Kacper Kalata i Sebastian Głodziak z klasy III b,
III miejsce osiągnął Franciszek Pach z klasy III a
#czytamybolubimy #lektura #konkurs #dumnakomisjazcałejtrzynastki ????
***************************************************************************************************************************
Biblioteka w roku szkolnym 2019\2020 planuje:
-wzięcie udziału w projekcie czytelniczym „Gang Słodziaków” w klasach młodszych,
– organizowanie wystaw promujących czytelnictwo, szereg akcji zachęcających do czytania,
-konkursy i quizy czytelnicze w klasach starszych,
-systematyczne czytanie w klasach wybranych przez uczniów książek,
-dostosowanie pożyczanej literatury do możliwości intelektualnych i emocjonalnych ucznia,
-wprowadzenie elementów biblioterapii na niektórych lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.
Projekt czytelniczy „Słodziaki”, w który włączyła się biblioteka szkolna polegał na systematycznym słuchaniu książki „Gang Słodziaków” oraz tworzeniu różnych projektów przestrzennych i plastycznych do tekstów literackich. Uczniowie klas I-III ponadto otrzymywali naklejki za czytanie samodzielne w domu. Mieliśmy do dyspozycji album z dzienniczkiem postępów czytania, w którym rodzic notował głośne, codzienne czytanie swojego dziecka. Uczniowie ćwiczyli pamięć, koncentrację, myślenie, pobudzali swoją wyobraźnię.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu „Magiczne drzewo” wykonali 7 listopada z różnych materiałów recyklingowych.
Pracę poprzedziła rozmowa o tematyce ekologicznej, która miała na celu uwrażliwić dzieci na problemy, które środowisko przyrodnicze ponosi w związku z niefrasobliwą działalnością człowieka i nieprzestrzeganiem przez niego zasad ochrony środowiska naturalnego.
Po burzliwej dyskusji, w której uczniowie zobowiązali się do przestrzegania norm ekologicznych w swoim życiu codziennym i otoczeniu, porozmawiali wspólnie z panią bibliotekarką, o tym jakie korzyści daje nam obcowanie z przyrodą. Pani z biblioteki przyniosła książki przyrodnicze, z których uczniowie mogli dowiedzieć się o różnorodności fauny i flory w naszym regionie, szczególnie drzew, które występują w południowej Polsce.
Następnie dzieci wysłuchały fragmentu książki „Gang Słodziaków”, rozdział pt: „Drzewo”, w których jest mowa o korzyściach jakie dają nam niektóre drzewa. Uczniowie wspólnie doszli do wniosku, że drzewa są wręcz niezastąpione w życiu człowieka, a nawet można je nazwać „magicznymi”.
Takie właśnie „Magiczne drzewo” klasa 3 a postanowiła wyczarować. Wykorzystaliśmy do pracy różne materiały, które posortowaliśmy na papier i plastik. Powstało kolorowe drzewo, które patrzy na nas ludzi. Ale nie jest niestety uśmiechnięte ponieważ, człowiek za mało go szanuje. Usta, które są prostą linią i nie wyrażają zadowolenia mają przypominać ludziom, że jeszcze wiele wysiłku musimy włożyć, aby drzewa się do nas „uśmiechały”.
Po zakończeniu pracy klasa została posprzątana a odpady posegregowane i wrzucone do kosza. Ostatnim punktem naszego projektu było rozwiązanie krzyżówki, która dotyczyła haseł związanych z przyrodą.
Scenariusz zajęć związanych z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania w klasie 3 a
- Powitanie uczniów – luźna rozmowa nt. własnych domowych bibliotek, co ostatnio przeczytali, jaką książkę kupili razem z rodzicami.
- Prezentacja własnej ulubionej książki, umieszczenie jej na wystawce w klasie. W późniejszym czasie wymiana książek z innymi uczniami.
- Głośne, wspólne czytanie uczniów rozdziału książki „Gang Słodziaków” pt: ”Drzewo”
- Zespołowapraca plastyczna „Nasze Magiczne Drzewo”. Wykorzystanie do budowania dekoracji z różnych elementów tworzyw sztucznych, puszek aluminiowych, butelek plastikowych, nakrętek, kartonów i innych materiałów wtórnych. Inspirowanie dziecka do rozwijania wyobraźni. Wykorzystanie również farb plakatowych do wykończenia i ozdobienia wspólnej pracy.
Codzienne czytanie fragmentów książki „Słodziaki ” pod „Magicznym Drzewem”. Tydzień głośnego czytania przez uczniów. ( Możliwość zaproszenia do wspólnego czytania różnych osób pracujących w szkole).
Rozdanie dzienniczków czytania do domu, sprawdzanie czytelnictwa przez wychowawcę codzienna motywacja uczniów do czytania.
- Kształcenie postawy nawyku codziennego czytania.
– w ramach lekcjach bibliotecznych prezentowano i czytano nowości zgromadzone w bibliotece, aby zachęcić uczniów do sięgnięcia po książki,
-uczniom , którzy niechętnie odwiedzali bibliotekę starano się ułatwić kontakt z nią podrzucając książkę na lekcje wychowawcze i dostosowując tę literaturę do poziomu ucznia i jego możliwości,
-zorganizowano wystawkę książek napisanych przez Jana Pawła II, a dostępnych w bibliotece szkolnej,
-zorganizowano wyjazd do biblioteki miejskiej na spotkanie czytelnicze z panem Michałem Rusinkiem, sekretarzem pani Wandy Szymborskiej naszej noblistki. Słuchano wierszy w wykonaniu pana Michała, rozmawiano o ich treści. Uczniowie nawet sami próbowali swoich sił literackich w układaniu rymowanek dziecięcych,
-biblioteka współorganizowała w szkole spotkanie autorskie z panią Wandą Szado-Kudasikową, miejscową poetką regionalną.
Pani Wanda na spotkaniu prezentowała swoje wiersze, a uczniowie zaś swoje talenty wokalne na góralską nutę. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, rozmawiano o tradycji , folklorze góralskim, kultywowano gwarę i ubiór naszego regionu.
-przeprowadzona akcję „Walentynki z książką” dla klas starszych, zachęcającą do czytania, reklamowania swoich rodzinnych zbiorów, dzielenia się nimi z innym uczniem i propagowanie czytelnictwa w klasach.
W związku z ogłoszeniem w naszym kraju stanu epidemiologicznego i przejściem uczniów na zdalne nauczanie biblioteka udostępniała swoje zbiory w reżimie sanitarnym, oraz przeprowadziła trzy konkursy online:
– w klasach VI – test wiedzy ze znajomości lektury „W pustyni i w puszczy”,
-konkurs dla klasy VIII „Pamiętasz Latarnika?”,
-oraz dotyczący znajomości lektury „Chłopcy z Placu Broni” w klasie Va.
Życzmy sobie nawzajem, aby ten rok szkolny 2020\20201 był lepszy od poprzedniego.
W bieżącym roku szkolnym biblioteka planuje:
-utrzymać dobry poziom czytelnictwa w klasach początkowych, poprzez przybliżanie im treści książek, dyskusję na ich temat, kreowaniu różnych akcji związanych z czytaniem,
-wzmocnić czytelnictwo klas starszych poprzez kontrolę ilości przeczytanych książek w bibliotece, poprzez założenie przez uczniów dzienniczków czytelniczych, w których recenzować czytane samodzielnie książki,
-będzie przeprowadzona akcja „Czytamy głośno”, w której każdy uczeń będzie przedstawiał swoją ulubioną książkę i czytał na forum klasy najlepsze jej fragmenty,
-przy współpracy z nauczycielami i polonistami zostaną przeprowadzone test wiedzy ze znajomości lektur i książek.
W roku szkolnym 2018\2019 do biblioteki szkolnej zostały zakupione 1082 nowe książki poczytnych polskich i zagranicznych autorów. Była to wspólna akcja szkoły i sejmiku wojewódzkiego w ramach akcji „Narodowy Program rozwoju Czytelnictwa”. W związku z zakupem tych nowości wydawniczych biblioteka przez cały rok szkolny prowadziła różne formy wydarzeń promujących czytelnictwo. Stworzyła projekt pt: „Książka moim przyjacielem”. Odbywały się lekcje biblioteczne, wystawki ulubionych książek dzieci i młodzieży, konkursy czytelnicze, plastyczne, próby tworzenia własnych książek i komiksów, wykonywanie plakatów zachęcających do czytania książek , prezentowano na lekcjach wychowawczych nowości biblioteczne, zachęcano do ich czytania poprzez słuchanie fragmentów książek, spotkania czytelnicze itp.
Te projekty edukacyjne i działania miały wspólny cel:
– zapoznanie ucznia z nowościami pojawiającymi się na rynku wydawniczym,
– rozbudzeniu zainteresowań czytelniczych i kształtowanie nawyku czytania,
– rozbudzanie pasji czytelniczej, wzbogacanie słownictwa ,
-uwrażliwienie odbiorców na piękno literatury
-kształtowaniu pamięci, wyobraźni i uwagi dzieci i młodzieży.
Działania w poszczególnych klasach:
Klasa I
-poznawanie nowości wydawniczych i księgozbioru szkolnego,
-wystawka książek własnych i zachęcanie do wzajemnej wymiany książek w celu ich przeczytania,
-konkurs na największą liczbę przeczytanych książek pod kontrolą rodziców,
-konkursy pięknego czytania i omawiania przeczytanego fragmentu,
-konkurs plastyczny Zakładka do mojej ulubionej książki”.
Klasa II
-słuchanie fragmentów książek czytanych przez starszych kolegów ze szkoły,
-praca plastyczna „ Ilustracja do książki” do wybranej przeczytanej książki z księgozbioru zakupionego w ramach akcji, prezentowanie ich na forum szkoły,
-konkurs pięknego czytania,
-krótkie quizy czytelnicze w bibliotece z przeczytanych książek,
-czuwanie nad statystyką wypożyczanych książek ( co miesiąc omawianie zeszytów czytelnika).
Klasa III
-konkurs czytelniczy „Dzieci z Bullerbyn” złożony z dwóch etapów,
-praca plastyczna Książki i moja rodzina”
-konkurs pięknego czytania ze zrozumieniem czytanego tekstu,
-słuchanie książki czytanego przez starszych uczniów.
Klasa IV
-zaprojektowanie własnego komiksu, inspiracja przeczytanym i omówionym komiksem „Kajko i Kokosz”, wymyślanie własnych przygód, rozbudzanie pasji tworzenia i myślenia, (dla chętnych uczniów było to zaprojektowanie komiksu na komputerze),
-nagrody słowne i nie tylko za częste odwiedzanie biblioteki i recenzje ucznia na forum klasy, który omawiał treść przeczytanej książki i zachęcał innych do jej przeczytania.
Klasa V
-omówienie postawy Nemeczka z książki „Chłopcy z Placu Broni”, uzasadnienie swojej racji,
-pochylanie się nad różnymi postawami bohaterów przeczytanych książek, omawianie aspektu wychowawczego książek,
– wykonanie makiety w grupach do przeczytanej książki „Chłopcy z Placu Broni” z różnych dostępnych materiałów.
Klasa VI
-zapoznanie uczniów z nowościami na lekcjach wychowawczych, czytanie fragmentów książek,
-projekt czytelniczy „Ciąg dalszy znanych bohaterów książkowych”,
-samodzielnie napisanie opowiadanie na temat dalszych losów bohaterów – wykorzystanie cyfrowych technologii w tworzeniu ilustracji do swojej książki.
Klasa VII
-projekt edukacyjny „Starsi – młodszym”-, polegający na systematycznym czytaniu przez cały rok szkolny młodszym uczniom z klas początkowych książek ze zbiorów biblioteki szkolnej,
-czytanie przez uczniów fragmentów książek, zachęcanie do wypożyczenia,
-monitorowanie wypożyczanych książek w zeszytach czytelniczych,
-wymiana książek własnych miedzy sobą w akcji „Wybierz – wrzuć”
Klasa VIII
-wykonanie przez chętnych uczniów plakatu zachęcającego do systematycznego czytania i sięgania po książkę,
-napisanie recenzji wybranej przez siebie książki, która ma zachęcić innych do jej przeczytania,
-próba napisania rozdziału książki w języku angielskim.
Projekt został zrealizowany w całości. Uczniowie chętnie sięgali po nowe, pięknie oprawione i ilustrowane książki. Przełożyło się to na ilość wypożyczonych książek co z kolei poprawiło jakość czytania ze zrozumieniem. Uczniowie spotykali się częściej w bibliotece szkolnej, zapoznawali z nowościami wydawniczymi, czytali fragmenty książek na przerwach i wybranych lekcjach.- czy zastępstwach. Dzięki temu, że uczniowie musieli wykonać pewne prace związane z projektem czytelniczym zwiększyło się czytelnictwo, więcej zostało wypożyczonych książek, uczniowie wymieniali się swoim spostrzeżeniami i uwagami na ich temat. A co najważniejsze polecali książki sobie wzajemnie.
W marcu szkoła przystąpiła do Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pt: „Wiersze Juliana Tuwima” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Nowym Targu i uczennica Zosia Giełczyńska zajęła w nim I miejsce spośród wszystkich szkół nowotarskich. Brawo!
Najlepsze wyniki w czytelnictwie w ciągu całego roku szkolnego i trwania projektu „Książka moim przyjacielem”, osiągnął Szymon Gromala. Gratulujemy!
„W ramach obchodów związanych z 40-rocznicą przyjazdu Jana Pawła II do Nowego Targu biblioteka wspólnie z siostrę Franciszką zorganizowała konkurs czytelniczy pt: „Pamiętamy o Janie Pawle II” naszym patronie, który się odbył w maju i brali w nim chętni uczniowie z klas V, VI,VII,VIII .
Zespołowo wygrali:
-Miejsce I: uczennice z klasy VII –Martyna Łokieć, Zuzanna Łokieć, Emilia Pękala
-Miejsce II: drużyna z klasy V – Szymon Batkiewicz, Estera Gregorio, Wiktoria Gromala
-Miejsce III: zespół z klasy VI – Karolina Dziedzic, Agnieszka Marek, Monika Tylka
Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą życia Jana Pawła II, postaci s. Sancji Szymkowiak, patronki naszego wolontariatu oraz zagadnień związanych z „Listem do osób starszych” autorstwa Jana Pawła II.
Wszystkim uczniom gratulujemy!
Wspólnie z polonistką panią M. Polak został zorganizowany konkurs czytelniczy w klasie 6a dotyczący znajomości wybranych mitów. Uczniowie wykazywali się znajomością treści lektury „Mitologia” J. Parandowskiego.
W maju w bibliotece pojawiła się wystawka związana z naszym regionem „Moja mała Ojczyzna”. Prezentowano na niej książki, broszury i przewodniki po Podhalu i okolicach. Promowano również książki o Janie Pawle II i jego pobycie w naszym mieście oraz książki wspomnieniowe znanych ludzi z Nowego Targu, które wspominały papieża, a są dostępne w zbiorach biblioteki.
W roku szkolnym 2017/2018 biblioteka planuje następujące działania:
-systematyczne czytanie w klasach czwartych
-łączenie na zajęciach bibliotecznych muzyki ze słowem
-konkursy czytelnicze w klasach trzecich i czwartych
-konkurs ogólnoszkolny „Wiedzy o Patronie Szkoły”
-wyjścia kulturalne do ośrodków użyteczności publicznej na wystawy i różne zajęcia
-zajęcia pozalekcyjne rozwijające „Godzina z książką”
****
W poniedziałek 3.04.2017r. uczniowie z klasy 5 a uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych prowadzonych w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu.
Lekcja biblioteczna miała obejmować znajomość katalogowania książek, zasady ich układania na półce oraz rozpoznawania katalogów bibliotecznych: alfabetycznego i rzeczowego oraz zasad korzystania z nich w celu odszukania wybranej książki.
****
****
W dniu 28.03.2017r. uczniowie naszej szkoły: Jagoda Węgrzyn, Kinga Słowakiewicz, Szczepan Stołowski z klasy IIIa, uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym odbywającym się w Szkole Podstawowej nr 4 w nowym Targu.
W konkursie mieli się wykazać znajomością wierszy Juliana Tuwima. Po wypełnieniu testu wiedzy i prezentacji swoich prac plastycznych okazało się, że zajęliśmy 4 miejsce. Do podium zabrakło jednego punktu. Szkoda!. Ale za to otrzymaliśmy wyróżnienia dla każdego z naszych uczniów, ponieważ wykazali się oni dużą wiedzą i znajomością wierszy Juliana Tuwima.
Gratulujemy Jagodzie, Kindze , Szczepanowi i życzymy im dalszych sukcesów czytelniczych!
****
W dniu 7.03.2017 odbył się I etap konkursu szkolnego pt. „Jan Chrystian Andersen i jego baśnie” dla klas III.
Do II etapu zakwalifikowało się 10 uczniów :
Antoni Rapacz, Szymon Batkiewicz, Jagoda Węgrzyn, Leonard Zarzycki, Emilia Łukaszka, Kinga Słowakiewicz, Oliwia Ligas, Estera Gregorio, Wiktoria Gromala, Patrycja Solarz.
Etap II zostanie przeprowadzony 16 marca 2017r.
———————————————————————————————————————————————————————————————
W dniu 14 listopada odbył się międzyklasowy konkurs czytelniczy na podstawie książki J. Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem” dla klas IV a i IV b.
Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszy przeprowadzono w klasach , gdzie uczniowie wypełniali test składający się z 20 pytań. Trójka najlepiej odpowiadających przeszła do II etapu.
W drugim etapie uczestniczyły dwie drużyny, które rywalizowały między sobą o wygraną, czyli o tytuł „Wzorowego Czytelnika”. Każda drużyna miała po 3 uczestników, którzy mieli po 15 sekund na odpowiedź. Każda poprawna odpowiedź była premiowana 1 punktem. Gdy odpowiedź była niepełna lub niewystarczająca drużyna otrzymywała decyzją Komisji pół punktu.
W drużynie klasy IV a brali udział uczniowie:
– Julia Truchoń
– Nikola Zubek
– Hubert Grzywnowicz
Drużynę klasy IV b reprezentowali:
– Karolina Dziedzic
– Agnieszka Marek
– Bartosz Kobylarczyk
Każdą drużynę wspierały macierzyste klasy, które dopingowały swoich kolegów do poprawnych odpowiedzi. Konkurs trwał 45 minut, uczniowie odpowiedzieli na 70 pytań dotyczących treści książki.
Zwycięzcami okazała się drużyna z klasy IV a i uczniowie: Julia Truchoń, Nikola Zubek, Hubert Grzywnowicz. Otrzymali oni dyplomy, nagrody książkowe oraz celujące oceny z języka polskiego.
Konkurs przygotowały panie: p. B. Wijas i p. M. Polak
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich chętnych do następnego konkursu czytelniczego, który odbędzie się w kwietniu.
Zakończyliśmy w ubiegłym roku szkolnym akcję trwającą 3 lata, gdzie zaproszeni goście przychodzili do naszej szkoły i czytali bajki i baśnie uczniom obecnych klas trzecich. W tym roku szkolnym nacisk postawimy już na samodzielne czytanie i częstsze obcowanie z książką. Mają temu służyć zakupione dla dzieci i młodzieży we wrześniu nowości wydawnicze oraz stała systematyczna kontrola zeszytów czytelniczych przez wychowawców i bibliotekarkę. Prosimy również rodziców o systematyczną rozmowę ze swoimi pociechami o tym, co czytają i jaka literatura ich interesuje.
CZYTAJ BO TO NAJLEPSZA INWESTYCJA W TWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
****
Spotkanie czytelnicze w Bibliotece Miejskiej
W dniu 22 marca pani bibliotekarka zorganizowała w Bibliotece Miejskiej spotkanie czytelnicze z panem Franciszkiem Szlagą, autorem książki o Janie Pawle II pt: „Z ziemi polskiej, czyli On przemienił człowieka”.
Są to spisane wspomnienia autora książki dotyczące postaci naszego Patrona – Jana Pawła II oraz jego podróży i spotkań z mieszkańcami Podhala i okolic Małopolski. Pan Franciszek cudownie nam opowiedział o tych wszystkich wydarzeniach, i smutnych i wesołych oraz o swoich przeżyciach związanych z osobą Jana Pawła II. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zdjęcia i przeźrocza z prywatnego albumu pana Szlagi, które przybliżyły nam osobę Ojca Świętego, jego pielgrzymek i wędrówek po górach i okolicach Podhala m. in. jego pielgrzymkę do naszego miasta w dniu 8 czerwca 1979 roku.
Dzisiaj trzeba młodemu pokoleniu pokazywać i mówić jaki był Jan Paweł II, że był to człowiek wielkiej odpowiedzialności i wolności, że był stróżem wartości moralnych i chrześcijańskich i że kochał człowieka takim jakim on jest.
Uczniowie klasy IV naszej szkoły mieli niezapomniane spotkanie zarówno z osobą świętego Papieża jak i z okresem historycznym, w których się one odbywały, dzięki fantastycznemu opowiadaniu pana Franciszka. Bardzo dziękujemy!
„Nowy Targ czyta dzieciom”
W dniu 17 marca miała miejsce nasza akcja czytelnicza „ Nowy Targ czyta dzieciom”.
Do szkoły została zaproszona pani Anna Dziubas – nowotarska artystka, która w niecodzienny sposób „przeczytała” uczniom klas II legendę o Podhalu. Tak naprawdę pani Ania ją profesjonalnie przedstawiła, malując sceny z legendy, podczas, gdy pani bibliotekarka ją czytała. Uczniowie byli oczarowani tą formą przekazu literackiego i plastycznego.
Praca pani Ani Dziubas została na pamiątkę w szkole. Można ją podziwiać w bibliotece.
W dniu 18 lutego 2016 r gościem w naszej szkole był pan Stanisław Barnaś – radny Sejmiku Małopolskiego. Czytał fragment książki z serii Klinika pod Boliłapką pt. „ Lawa w tarapatach” uczniom klas drugich. Tym samym przyłączył się do naszej akcji „Nowy Targ czyta dzieciom”. Obecnie czytamy fragmenty nowości wydawniczych, zakupionych dla naszej szkoły w ramach akcji „Książki naszych marzeń”.
Biblioteka szkolna w ramach tejże akcji przybliża uczniom starszym i młodszym nowości dla dzieci i młodzieży, które ukazują się na rynku wydawniczym. Po przeczytaniu fragmentu książki i jej krótkim omówieniu, pan Barnaś bardzo ciekawie opowiedział nam o swojej pracy i roli jaką pełni dla społeczeństwa.
Przypominamy, że w tym roku szkolnym gościliśmy już podczas naszych comiesięcznych spotkań szacownych obywateli naszego miasta między innymi nadleśniczego pana Romana Latonia, sierż. sztab. pana Bartłomieja Garbacza – dzielnicowego, specjalista ds. operacyjno – szkoleniowych Państwowej Straży Pożarnej kpt. Krzysztofa Batkiewicza.
AKCJE CZYTELNICZE
Biblioteka w dalszym ciągu będzie kontynuowała Akcję Czytelniczą przeznaczoną dla klas drugich „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”, będą zapraszani różni goście znani i mniej znani, aby czytali naszym najmłodszym uczniom. Bardzo serdecznie prosimy Rodziców o przyłączenie się do naszej akcji i czytanie również w domu razem z dzieckiem, zachęcając go w ten sposób do czytania i obcowania z książką.
Nasza biblioteka włączyła się również do akcj i”Książki Naszych Marzeń”, dzięki której w szkolnej bibliotece znajdzie się więcej nowości dla dzieci i młodzieży.
Planuje się również w tym roku szkolnym zorganizować okazjonalne wyjścia do różnych instytucji związanych z kulturą jak biblioteki, galerie, wystawy. muzea.